Kilka istotnych informacji dotyczących gry w Speed-ball.

Zalety, Czym jest Speed-ball, Co to jest Speed-ball, Zasady gry

 

Speed-ball jest prostym do opanowania sportem posiadającym szereg zalet korzystnych dla seniorów. Gra w speed-ball nie obciąża stawów, ma dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz wzmacnia wytrzymałość i refleks. Dzięki temu uprawiać go mogą osoby starsze o różnym stopniu sprawności fizycznej, także posiadające grupę inwalidzką, nie obawiając się odniesienia kontuzji.

 

Zalety

Synchronizacja półkul mózgowych

1. Grając w speed-ball oburącz aktywujesz obydwie półkule mózgowe. To znaczy, że zaczynasz korzystać z ich potencjału jednocześnie.

Synchronizacja powoduje wzrost szybkości uczenia się, polepsza twórcze myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. To wszystko za sprawą łatwiejszego korzystania z obu półkul, dzięki silniejszemu połączeniu pomiędzy nimi.

2. Koncentracja

Aby precyzyjnie trafiać w piłkę, która z dużą prędkością krąży wokół masztu musisz umieć się skoncentrować. Dlatego przez ciągłe ćwiczenia polepszy się Twoja koncentracja. Będziesz mógł się później łatwiej skupić na innych rzeczach.

3. Wzrost sprawności fizycznej

Gra może być potraktowane jako aerobik. Ćwiczysz całe ciało. Ruszasz rękami, tułowiem i nogami, odbijasz dolne i górne piłki wykonując przy tym skłony. Przyczyni się to do wzrostu wytrzymałości i siły fizycznej, a w szczególności siły w rękach.

4. Refleks

Podczas gry ulegają powiększeniu obszary w mózgu związane z przewidywaniem ruchów. Poprawi się przez to Twój refleks i szybkość reakcji. Poszerzeniu ulegnie także pole widzenia. Dzięki temu możesz stać się lepszym kierowcą!

5. Koordynacja

Polepszy się Twoja sprawność koordynacji wzrokowo-ruchowej. To co postrzegasz oczami będzie lepiej zgrane z tym, co wykonuje ciało. Twoje ruchu staną się płynniejsze.

6. Oburęczność

Wykorzystujesz rękę niedominującą i zwiększasz jej sprawność. Nabywasz większej zręczności. Ćwiczysz słabszą i mocniejszą stronę ciała jednocześnie. Twoje ciało staje się “symetrycznie” sprawne.

7. Balans

Zwiększa się Twoje poczucie rytmu i równowagi.

 Czym jest Speed-Ball

Speed-ball – pierwszy i jedyny sport z wykorzystaniem piłki i rakiet inny niż wszystkie, jakie znasz!

Występują tutaj konkurencje:

 • rozgrywane na czas

 • w których zawodnicy zobowiązani są do gry obiema rękami

 • występują elementy gry sztafetowej

Co to jest Speed-ball?

Speed-ball, to gra polegająca na takim uderzaniu piłki, aby nadać jej jak największą rotację wokół stojaka. Cechą charakterystyczna tej gry jest łatwość w opanowaniu zarówno samej gry jak i obowiązujących zasad. Grać można pojedynczo, we dwójkę lub w czwórkę, przy czym w wersji rekreacyjnej niema to aż tak dużego znaczenia. Jednocześnie może grać nawet 5 osób i wszyscy będą się świetnie bawili. W wersji rekreacyjnej nie ma też znaczenia wiek graczy. Osoba dorosła może grać z małym dzieckiem, jedyny warunek to wystarczająca siła do utrzymania rakiety.

Gdzie można grać?

Generalnie wszędzie. Gra jest całoroczna, a do treningu, sparingu czy zawodów potrzebna jest w miarę płaska powierzchnia o rozmiarach 5 x 5 m. Można grać na plaży, śniegu, trawie, asfalcie czy bruku oraz wszelkich pomieszczeniach dysponujących przynajmniej wysokością minimum 4 m.

Kto jest odbiorcą?

Atrakcyjność tej gry powoduje, że chętnie jest wykorzystywana, jako jedna z opcji aktywnego spędzania czasu, jaką oferują Hotele, Pensjonaty, Gospodarstwa Agroturystyczne, Miejskie i Gminne Ośrodki Sportu i Rekreacji itp. Speed-ball sprawdza się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i uczelniach wyższych, jako uzupełnienie zajęć z WF. Szybkość w grze i duża przepustowość powodują, że gra chętnie wykorzystywana jest przez agencje eventowe i innych organizatorów imprez integracyjnych czy pikników rodzinnych. To idealna forma aktywności ruchowej dla seniorów. Zimą Speed-ball doskonale sprawdza się na stokach narciarskich, jako dodatkowa forma rozgrzewki i zabawy na śniegu.

Speed-ball to gra łatwa w opanowaniu podstaw, ćwicząca refleks oraz ogólną sprawność ruchową do tego jest bardzo bezpieczna. Grać można od 5 roku życia. W przypadku braku przeciwnika można grać samemu. Speed-ball to jedyna gra z wykorzystaniem piłki i rakiet, w której występują konkurencje rozgrywane na czas, w których zawodnicy zobowiązani są do gry obiema rękami z elementami gry sztafetowej.

„Polecam szczególnie osobom, które kochają rekreację. Mało znana gra dostarczająca mnóstwo pozytywnej energii. Szczególnie na początku jest sporo śmiechu, ale ogólnie łatwo podstawy opanować i grając już na trochę wyższym poziomie można się naprawdę zmęczyć. To, co mnie urzekło w porównaniu do np. tenisa to brak ganiania za autowymi piłkami. Co by się w tej grze nie zrobiło to piłka jest zawsze w zasięgu ręki i to bez schylania, co w pewnym wieku zaczyna mieć znaczenie. :) No i wystarczy kawałek równej powierzchni, a brak przeciwnika nie jest przeszkodą, chociaż w mojej opinii jak na przeciwko stoi rywal, to jest zdecydowanie atrakcyjniej.”

 

Zasady gry

Gra singlowa

Jest to gra pomiędzy dwoma zawodnikami

W każdym przedziale wiekowym istnieje podział na kategorie mężczyzn i kobiet

Kategorie wiekowe podczas Mistrzostw Polski to U14, U18 oraz OPEN

Gra toczy się do 10 punktów do 2 wygranych setów, w przypadku kategorii U14 sety rozgrywane mogą być do 7 punktów

Sędzia przez rzut monetą losuje zawodnika, który jako pierwszy ma prawo zadecydować o:
– wyborze strony kortu po której chce grać
– pierwszego serwującego

Przeciwnik ma prawo dokonać drugiego wyboru

Grę rozpoczyna serwis wykonany zgodnie z ruchem wskazówek zegara

Serwisy są zagrywane naprzemiennie przez zawodników

Drugi set rozpoczyna zawodnik, który odbierał pierwszą piłkę w pierwszym secie

W przypadku stanu 1:1 w setach rozgrywany jest tie-break. W jego przypadku ponawiany jest rzut monetą w celu wyznaczenia stron i pierwszego serwisu. W trzecim secie meczu zawodnicy zobowiązani są zmieniać strony kortu co każde kolejne 5 zdobytych punktów (w sumie przez obu zawodników)

Zawodnik zdobywa punkt jeśli jego przeciwnik:
– Nie zmieni kierunku obrotu piłki wokół statywu w ciągu dwóch obrotów od uderzenia przeciwnika
– Uderzy żyłkę, a nie piłkę
– Uderzy piłkę tak, iż ta uderzy w statyw
– Dotknie statywu jakąkolwiek częścią ciała
– Wejdzie na strefę neutralną (strefa o szerokości 60 cm oddzielająca połowy kortu)
– Dotknie rakietą lub jakąkolwiek częścią ciała strefy neutralnej
– Rakieta którą gra upadnie na ziemię
– Uderzy piłkę dwa razy z rzędu
– Uderzy piłkę czymkolwiek innym niż rakietą (nie dotyczy dłoni zawodnika trzymającej rakietę)
– Celowo przeszkadza zawodnikowi w odbiorze piłki. Jeśli przeszkodzenie nie było celowe punkt jest powtarzany
– Uderzył piłkę tak, iż statyw zaczął mocno drżeć, nawet jeśli piłka dalej obraca się w odpowiednim kierunku
– Uderzył piłkę w taki sposób, że żyłka zawinęła się  ma maszcie dotykając go co najmniej na jednym pełnym obwodzie (360st)
– Uderzył piłkę w taki sposób iż żyłka uległa zerwaniu
Przerwa po każdym secie trwa 1 minutę
Każdy zawodnik lub trener może zażądać 30-sekundowej przerwy (time-out) podczas jednego seta
Jeśli w trakcie meczu piłka ulegnie zniszczeniu sędzia ocenia czy przyczyną było działanie zawodnika czy wada produkcyjna. Jeśli zawinił zawodnik, wówczas sędzia przyznaje punkt przeciwnikowi. Jeśli przyczyną była wada produkcyjna sędzia zarządza powtórkę punktu.

Jeśli zawodnik doznał kontuzji, przysługuje mu prawo do pięciominutowej przerwy. Jeżeli po tym czasie nie jest w stanie wznowić gry lub jeśli wznowił grę ale kontuzja się utrzymuje, wówczas zawodnik jest zdyskwalifikowany i następuje zwycięstwo przeciwnika

Serwis:
– Serwis powinien być wykonany w taki sposób, aby nie powodować nadmiernych drgań statywu
– Serwis powinien zostać wykonany w ciągu pięciu sekund po wezwaniu sędziego
– Powinien zostać wykonany w płaszczyźnie poziomej równolegle do kortu (dopuszczalne jest 10% odchylenia od poziomu – o błędzie decyduje sędzia)
– Podczas serwisu zawodnik ustawia nogę na linii serwisowej zlokalizowanej na środku jego połowy kortu. Nie spełnienie tego warunku uważane jest za błąd serwisowy
– Jeśli zawodnik popełni błąd serwisowy, serwis jest powtarzany
– Zawodnik ma prawo do poprawy jeden raz błędu serwisowego, kolejny błąd serwisowy skutkuje zdobyciem punktu przez przeciwnika

Gra deblowa

 • Każda drużyna składa się z dwójki zawodników (pary męskie, żeńskie lub mieszane)

 • Zasady zdobywania punktów są takie same jak w grze singlowej

 • Przy serwisie zawodnika A z drużyny A-B, odbiera zawodnik X z drużyny X-Y. Przy serwisie zawodnika X odbiera zawodnik B

 • Jeżeli drużyna wykona serwis lub odbiór bez zmiany zawodnika sędzia powinien przyznać punkt drużynie przeciwnej i powrócić do poprzedniego ustawienia

 • Przy rozpoczęciu seta drużyna odbierająca serwis wybiera pierwszego odbierającego (taki układ obowiązuje do końca seta). W przypadku trzeciego seta para odbierająca za każdym razem może decydować, który zawodnik będzie odbierał dany serwis

Solo Relay

 • Drużyna składa się z 4 zawodników (dwie kobiety, dwóch mężczyzn)

 • Jest to gra na czas w 4 pozycjach po 30 sekund:
  – prawa ręka (pierwszy zawodnik)
  – lewa ręka (drugi zawodnik)
  – oburącz forehand (trzeci zawodnik)
  – oburącz backhand ( czwarty zawodnik)

Kolejność serii zawodników jest dowolna przy uwzględnieniu naprzemiennych tur kobiet i mężczyzn

 • Na gwizdek sędziego następuje start i wymiany zawodników

 • Kolejny zawodnik uderza piłkę po zakończeniu tury poprzednika (bez przerwy w grze)

 • Wynik drużyny to suma uderzeń 4 zawodników

skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące wiosek rodzinnych. Jesteśmy dostępni po adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w nagłych sytuacjach, prosimy o kontakt telefoniczny...

więcej...