Pomysł gry w speed-ball narodził się w Egipcie w drugiej połowie XX wieku. Początkowo był traktowany jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów ziemnych, ale z czasem przekształcił się w nowy, odrębny sport. Od 1984 roku spisane zostały zasady i rozgrywane są zawodny. Została powołana Międzynarodowa Federacja FISB (International Speedball Federacjon).

Ogólna historia Speed-balla opisana jest na stronach Federacji Speed-ball Polska  oraz na stronie Wikipedia.

My natomiast skupimy się na wątku związanym z seniorami.

 

Andrzej Marie 

          

 Niekwestionowanym liderem i pierwszym seniorem, który w profesjonalny sposób rozpoczął zawodniczą przygodę z grą w speed-ball był mieszkaniec Chorzowa (Woj. Śląskie), Pan Andrzej Marie. Rozpoczął treningi w 2014 r. w wieku 55 lat. Po roku przygotowań (w 2015 r.) z drugim wynikiem w super solo zakwalifikował się do Kadry Polski na pierwsze Mistrzostwa Świata, w których wystąpił z tak znakomitymi zawodnikami jak Martyna Dudek, Gabriel Lopez, Zbigniew Bizoń, Przemysław Wolan, Rafał Druzgała. Ciekawostką może być fakt, że Pan Andrzej przeszedł do historii jako najstarszy zawodnik, który kiedykolwiek rywalizował na Mistrzostwach Świata organizowanych przez Międzynarodową Federację Speed-balla (FISB). Na mistrzostwach w kategorii super solo zajął 8 miejsce.


Kolejne lata, to dalsze intensywne trening, oraz działalność popularyzująca speed-ball na Śląsku. Był pomysłodawcą i realizatorem takich wydarzeń jak np. Turniej Speed-balla na AWF-ie Katowickim (2015), czy zimowy turniej w stacji narciarskiej Złoty Groń w Istebnej (2015). Jest też twórcą i realizatorem projektu pt. „Całe Śląskie Gra w Speed-ball” (2015 - 2018), w ramach którego odwiedził ponad 40 szkół podstawowych i ponadpodstawowych prezentując speed-ball na lekcjach WF. Oprócz kariery sportowej dał się również poznać jako sponsor wielu przedsięwzięć realizowanych przez Speed-ball Polska (2014 - 2018).

W 2018 r. na bazie trzech stowarzyszeń : Stowarzyszenia Miłośników Gry w Speed-ball, Stowarzyszenia Sportownia i Stowarzyszenia Wioski Rodzinne Pl, powstaje Federacja Speed-ball Polska, na czele której staje Prezes Przemysław Wolan, oraz dwóch Wiceprezesów: Izabela Janczak-Bizoń i Andrzej Marie.

Stefan Patyk (1942 - 2019)

Kolejną niesamowicie ważną osobą, która przyczyniła się do seniorskiego ruchu speed-ballowego w Polsce, był Pan Stefan Patyk, członek UTW Myślenice. Dzięki niemu powstała w 2016 r. pierwsza w Polsce i zarazem pierwsza na świecie grupa seniorów regularnie trenujących speed-ball. Zajęcia odbywały się w Myślenicach, a opiekunem grupy był wielokrotny Mistrz Polski, Pan Zbigniew Bizoń, Prezes powstałego w 2016 r Stowarzyszenia Sportownia. Dzięki inicjatywie Pana Stefana i wsparciu Stowarzyszenie Sportownia zrealizowany został pierwszy w Polsce projekt promocji speed-balla wśród Seniorów pt. Speed-ball Senior.

Kolejna ważna data to rok 2019 i I Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-ballu zorganizowane przez myślenickie stowarzyszenie. Zawody rozegrane zostały w konkurencjach super solo i singiel.

Podczas I Mistrzostw Polski Seniorów w Speed-ballu 2019, na podium triumfowali:

Super – solo Seniorek:
1. Maria Smolarska (UTW Drzewica)
2. Danuta Fugas (AWS Wojkowice)
3. Irena Kwiecień (UTW Drzewica)

Super – solo Seniorów:
1. Andrzej Marie (AWS Wojkowice)
2. Bogdan Piekarski (UTW Drzewica)
3. Józef Barański (Stowarzyszenie Radość Życia w Wałbrzychu)

Gra singlowa Seniorek:
1. Maria Smolarska (Speed-ball Drzewica)
2. Halina Liszka (UTW Lipnica Murowana)
3. Halina Pressel (Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku)

Gra singlowa Seniorów:
1. Andrzej Marie (AWS Wojkowice)
2. Józef Trojanowski (UTW Lipnica Murowana)
3. Stefan Kowal (UTW Drzewica)

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne są w naszej galerii

W Polsce istnieje wiele ośrodków seniorskich trenujących speed-ball. Najaktywniejsze zlokalizowane są w Andrychowie, Drzewicy, Wałbrzychu, Nowej Rudzie, Lipnicy Murowanej, Gliwicach, Wojkowicach, Raciechowicach. Wszystkie grupy są bardzo aktywne, ale dwie zasługują na szczególna uwagę.

Wojkowice

Pierwsza grupa zrzeszona w Stowarzyszeniu Aktywny Wojkowicki Senior (AWS), do której w 2018 r dołączył Pan Andrzej Marie (trener, sędzia i zawodnik Federacji Speed-ball Polska). Razem z Prezes Stowarzyszenia AWS Teresą Jaskułą stworzyli duet, dzięki któremu promocja speed-balla jako doskonałej formy zajęć ruchowych i rywalizacji sportowej nabrała nowego wymiaru. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia całej grupy sportowej AWS Wojkowice. Dzięki ich zabiegom w 2019 r. podczas Międzynarodowej Sportowej Olimpiady Seniorów w Łazach odbyły się warsztaty (pokazówka) gry w speed-ball, a już rok później speed-ball stał się dyscypliną olimpijską XII Olimpiady Seniorów w Łazach, wydarzenia, w którym bierze udział kilka tysięcy seniorów z Polski i zagranicy. Wojkowiczanie od 2018 r. aktywnie promują speed-ball prowadząc pokazy i warsztaty w gminach województwa śląskiego. Mogą też pochwalić się największą ilością zdobytych do 2019 r medali w turniejach dedykowanych seniorom.
W 2020 za promowanie sportu i aktywności fizycznej wśród Seniorów grupa z Wojkowic otrzymała podczas uroczystej gali podziękowania, które z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wręczyła Pani Joanna Jeleniewska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

 Drzewica

Druga grupa zasługująca na specjalne wyróżnienie to Seniorzy z Drzewicy, których liderem i trenerem jest Pani Małgorzata Smolarska. Grupa znana jest przede wszystkim z bardzo aktywnego udziału w programie „ ŁÓDZKIE DLA SENIORÓW PLUS ”, którego operatorem wojewódzkim projektu jest Łódzka Federacja Sportu. Aktywność tej grupy, to przede wszystkim realizacja własnych projektów, promujących speed-ball w Województwie Łódzkim poprzez m.in. organizację lokalnych turniejów i warsztatów dla seniorów i młodzieży.

 

Kolejna ważna data - rok 2020

Rok 2020 przejdzie do historii nie tylko jako czas wybuchu pandemii coronavirusa, ale też jako rok, w którym speed-ball pojawił się po raz pierwszy na organizowanej od 12 lat przez UTW Łazy Międzynarodowej Sportowej Olimpiadzie Seniorów. To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych Europy Środkowej przyciągające co roku tysiące Seniorów, rywalizujących ze sobą w 10 dyscyplinach sportowych. Speed-ball stał się 11 dyscypliną sportową, a olimpijskie zmagania odbyły się 20.09.2020 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Pierwszymi zwycięskimi olimpijczykami zostali:

Kategoria Kobiety- super solo
I miejsce Danuta Fugas AWS Wojkowice;
II miejsce Teresa Mikołajczak UTW Bobrowniki;
III Miejsce Maria Cypara UTW tarnowskie Góry.

Kategoria Kobiety - singiel:
I miejsce Teresa Mikołajczak UTW Bobrowniki
II Miejsce Danuta Fugas AWS Wojkowice
III Miejsce Danuta Markel UTW Łazy

Kategoria Mężczyźni-super solo
I miejsce Leszek Gamracy UTW Gliwice
II miejsce Ludomir Sałabolepszy UTW Andrychów
Mieczysław Zgoda AWS Wojkowice

Kategoria Mężczyźni - singiel
I miejsce Franciszek Sowiński UTW Piekary Śląskie
II Miejsce Mieczysław Zgoda AWS Wojkowice
III Miejsce Andrzej Mikołajczak UTW Bobrowniki

 

 

 

 

skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące wiosek rodzinnych. Jesteśmy dostępni po adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w nagłych sytuacjach, prosimy o kontakt telefoniczny...

więcej...